روز نو شتـــــــــــــــ

دور از همه چیز، یه پناهگاه امن ...

دور از همه چیز، یه پناهگاه امن ...

‎میخوام بنویسم از همه چیز.از کارهایی که انجام میدم ،هدفهام ،روز مرگیام ،کتاب هایی که میخونم، از عقایدم ، از فیلمها،از اتفاقای روزانم ،از هرچی که تو ذهنم میاد، حتی عکسهام .میخوام تمرین کنم و نترسم از بیان کردن .از قضاوتها و تفکراتی که ممکنه در موردم بشه.میخوام بنویسم از راهی که پیش رومه از امروزم ،که هم بدونم کجا میخوام برم و هم یه جایی ثبت بشه برای وقتهایی که ممکنه از یادم بره. همیشه با اسم ناشناس بودم.درسته یه چیزاییو نمیتونم بنویسم اما تصمیم گرفتم واقعی باشم.

‎خیلی چیزا تغییر میکنه .خیلی چیزا تو عمل باید نشون داده بشه اگه نشد گفتنشم هیچ فائده ای نداره و کاری که انجام ندادی رو جبران نمیکنه...
‎احساس میکنم نوشتنش اشتباست.نوشتن این که همه چی از کجا شروع شد.واسه همین تغییر دادم. تا شرمنده نشم.اگه دوباره نفهمم که کارم اشتباست.
.
‎ما مست از سخنانی هستیم که هنوز به فریاد در نیاورده‌ایم
‎مست از بوسه‌هایی هستیم که هنوز نگرفته‌ایم
‎از روزهایی که هنوز نیامده‌اند
‎از آزادی که در طلبش بودیم
‎از آزادی که ذره‌ذره به دست می‌آوریم

‎پرچم را بالابگیر تا بر صورت بادها سیلی‌بزند
‎حتی لاک‌پشت‌ها هم هنگامی که بدانند به کجا می‌روند زودتر از خرگوش‌ها به مقصد می‌رسند"

‎یانیس ریتسوس

آخرین مطالب

1496 : عجب آدمی بوده این ماکسیم دوکان :/

اصلا از چشمم افتاد. حالا نه که خیلی بشناسمش! چقر حرص دراره.  

خب بخش اول تموم شد که بارگاس یوشا در مورد علل علایقش به فلوبر و مادام بوواری نوشته بود درواقع تاثیر خود فلوبر و کتابهاش بر فرد. بخش دوم در مورد این که خود رمان چی هست بدون توجه به این که چه تاثیری روی خواننده میذاره. این که چی شد که نوشتنش شروع شد از کجا در مورد خود فلوبر. که الان فهمیدم دوکان که دوستش بوده مثلا چقدر براش زده چقدر موزمار بازی دراوورده چقدر حسود :/ میبینی درسی که میگیری اینه این جور ادما در همه دوره ای هستن این زمانو اون زمان نیست کلا هست بعضی. خصوصیتشون اینه. جالب که از جزئیاتی میگه که در‌مورد فلوبر و کلا زندگی شخصیش هست. هرچند که اون کتاب نوشتن مادام بوواری برای من خیلی بیشتر توجه ام رو جلب کرد. 

هرچند که قضاوتشون درواقع باعث شد بهتر بشه فلوبر . و راستش چه اهمیتی داره مهم جایگاهی که گوستاو فلوبر داره امروز. اگه عملی صادقانه با تلاش و خب ولقعا برای شخص مهم باشه با این چیزا تو سرش نمیخوره. حتی اگه تو همون زمان خودش شاید خیلی توجهی نشده باشه. فکر‌کنم این داستان خیلی از ادمای بزرگ.


یادم اومد خود فلوبر هم متوجه شده بود. اصلا حسادت نه عدم درک اپن ادم از فلوبر. این که فلوبر گفته بود من دنبال خلیج نمیگردم دنبال دریای بزرگ هستم.  


کتاب عیش مدام فلوبر و مادام بوواری ،

 نوشتهٔ ماریو بارگاس یوسا ، ترجمهٔ عبدالله کوثری ، نشر نیلوفر