روز نو شتـــــــــــــــ

دور از همه چیز، یه پناهگاه امن ...

دور از همه چیز، یه پناهگاه امن ...

‎میخوام بنویسم از همه چیز.از کارهایی که انجام میدم ،هدفهام ،روز مرگیام ،کتاب هایی که میخونم، از عقایدم ، از فیلمها،از اتفاقای روزانم ،از هرچی که تو ذهنم میاد، حتی عکسهام .میخوام تمرین کنم و نترسم از بیان کردن .از قضاوتها و تفکراتی که ممکنه در موردم بشه.میخوام بنویسم از راهی که پیش رومه از امروزم ،که هم بدونم کجا میخوام برم و هم یه جایی ثبت بشه برای وقتهایی که ممکنه از یادم بره. همیشه با اسم ناشناس بودم.درسته یه چیزاییو نمیتونم بنویسم اما تصمیم گرفتم واقعی باشم.

‎خیلی چیزا تغییر میکنه .خیلی چیزا تو عمل باید نشون داده بشه اگه نشد گفتنشم هیچ فائده ای نداره و کاری که انجام ندادی رو جبران نمیکنه...
‎احساس میکنم نوشتنش اشتباست.نوشتن این که همه چی از کجا شروع شد.واسه همین تغییر دادم. تا شرمنده نشم.اگه دوباره نفهمم که کارم اشتباست.
.
‎ما مست از سخنانی هستیم که هنوز به فریاد در نیاورده‌ایم
‎مست از بوسه‌هایی هستیم که هنوز نگرفته‌ایم
‎از روزهایی که هنوز نیامده‌اند
‎از آزادی که در طلبش بودیم
‎از آزادی که ذره‌ذره به دست می‌آوریم

‎پرچم را بالابگیر تا بر صورت بادها سیلی‌بزند
‎حتی لاک‌پشت‌ها هم هنگامی که بدانند به کجا می‌روند زودتر از خرگوش‌ها به مقصد می‌رسند"

‎یانیس ریتسوس

1348 : در ستایش لوازم آرایش

در ستایش لوازم آرایشو خوندم. با یه گارد هم خوندم هرچند که همش سعی میکردم بی طرف باشم. حرفتشو فهمیدم یه جاهاییشو تاییدم میکنم اما توی اصلا قضیه کاملا مخالفم باهاش. فکر کنم مغزم نمیکشه یعنی بهتره فردا دوباره بخونم و بگم. 

وقتی میخوندم فکر کردم اگه بودلر الان توی این زمان بود آیا واقعا بازم همچین حرفی میزد؟ فردا مینویسم. 

این عکس روی جلدم که نادار گرفته اصلا یجوری بدی خودش. همون شبح گذشته. بودلر انگار مستقیم داره تو چشات نگاه میکنه حالا متناسب با فکری که تو سرت میتونی نگاهشو به خودت بگیری. یه حس خجالت زدیگی واسه ابراز کردم مخالفتم باهاش احساس میکنم اما خب. این عکسها ها وقتی بهش نگاه میکنمو خیره میشم میگم این بودلر این خود بودلر که داره به من نگاه میکنه. بودلری که قرن ۱۹ بوده و مدتها ازش گذشته.


من رو به بیهوشیم...


این متناسب با فکرو چرت نوشتم فکر کنم. در هر صورت نگاهش بهت. 

یاد این جمله افتادم ای کاش در این عکسها نگاه کسی به من بود.


کتاب نقاش زندگی مدرن و دیگر مقالات

نوشتهٔ شارل بودلر ، ترجمهٔ روبرت صافاریان، نشر حرفه نویسنده 


شارل بودلر